Studovat nebo podnikat? Vysoká škola jako nejlepší škola podnikání?

V sobotu to byly přesně 4 roky od chvíle, kdy jsem si založil živnostenský list a legitimizoval tím svoje podnikání. Když se zpětně ohlédnu, tak je až neuvěřitelné, jak rychle tyhle roky uběhly. Zní to jako klišé, ale opravdu mi připadá, jako by to bylo teprve nedávno, kdy jsem přijel domů na otočku ze svého Erasmus pobytu v Německu, abych doma oslavil svoje 22. narozeniny.  Tehdy, v neděli 1. července 2012, padlo konečné rozhodnutí, že to risknu a investuji plus mínus 1000 Kč  za živnostenský list. Následující den, v pondělí 2. července 2012, jsem si před odjezdem vlaku zpět do Německa rychle vyřídil všechny potřebné úkony na úřadech a mohl tak konečně podnikat bez rizika postihu za neoprávněné podnikání. Vyřízení toho všeho netrvalo ani hodinu. Tak krátká doba stačí, aby se vám změnil život.

Blogeři při podobných výročích často sepisují různá shrnutí na způsob „Co mi daly XY roky podnikání?“ nebo „Jaké byly XY roky na volné noze?“. Původně jsem chtěl také sepsat podobný článek, ale nejspíš bych se hodně ztotožňoval s ostatními lidmi na volné noze, takže stačí, když si vygooglujete podobné blogposty a zaměníte jméno. Však všichni na volné noze řeší víceméně obdobné problémy. Chvíli jste nahoře a chvíli zase dole.

Článek jsem se tudíž rozhodl pojmout jiným způsobem. Celé ty 4 roky jsem totiž souběžně s podnikáním zároveň i studoval. Možná můj pohled na věc pomůže mladým lidem, kteří váhají, jestli mají podnikat nebo radši studovat.

Spousta mladých lidí řeší dilema, co mají dělat po střední škole. Mají jít na vysokou školu, mají se nechat zaměstnat, nebo se pustit do vlastního podnikání? Těžké rozhodnutí, které je ovlivněno specifiky každého jedince a nelze tudíž jasně říci, která volba je ta jediná správná. Jedno však mohu říci s vysokou pravděpodobností. Málokdo v maturitním věku (18-20 let) ví, co očekává od sebe a od své budoucnosti. Osobně bych moc nedoporučoval v tomto věku nechat se zaměstnat v České republice, ale spíše vycestoval na zkušenou do zahraničí.

Pokud váháte mezi podnikáním a vysokou školou, tak doporučuji zvolit studium na VŠ. Proč? Protože patrně ještě nejste připraveni na podnikání, jinak byste neváhali. Navíc zde hraje roli i věk a životní postavení. Můžete si sice říct, že zkusíte podnikání a pokud to nevyjde, tak se vrátíte do školy a dostudujete VŠ. Bohužel v praxi to však dopadá často tak, že se do školy už potom nevrátíte a nebo to brzy vzdáte. Jakmile jednou vypadnete ze školního života, tak se již do něj vrací s velkými obtížemi. Však se zkuste zeptat někoho, kdo se do školních lavic vrátil po delší přestávce. Stojí je to obrovské úsilí a přemáhání. Není se jim co divit, jsou už jednoduše „někde“ jinde ve svých životech, než běžní studenti, kteří pokračují hned po střední škole. Pokud se však rozhodnete pro okamžité studium na VŠ, tak vám možná uteče momentální podnikatelská příležitost (pokud nechcete studovat a podnikat souběžně), ale po studiu díky novým zkušenostem budete vnímat daleko více příležitostí. Stejně jako v investování, tak i v podnikání platí, že příležitosti sice mizí, ale zároveň se objevují neustále nové zajímavé podnikatelské příležitosti.

Ke studiu na VŠ mám řadu výhrad a častokrát jsem si na studijní období stěžoval. Přesto právě studium na vysoké škole považuji za skvělou průpravu, jak se na budoucí podnikání připravit. Během celého studia jste vystaveni řadě úkolů a stresovým situacím, se kterými si budete muset poradit. Neporadíte? Tak končíte! Stejně jako je to v podnikání. Navíc během studia lépe poznáte i sebe a zjistíte, v čem jste dobří a v čem máte naopak rezervy. Sebepoznání vám pomůže jak v dalším osobním rozvoji, tak i při volbě náplně vašeho budoucího podnikání.

Zároveň nesmím opomenout skutečnost, že se dozvíte řadu nových informací, které ve svém podnikání můžete využít. Na druhou stranu se však budete muset učit i věci, které vás nezajímají a nedělají radost, ale právě takové věci vás mnohdy posunou dál, než ty které vás baví. V tom opět spatřuji podobnost s podnikáním. Sice se všude neustále zmiňuje „podnikej v tom, co tě baví“, ale i v takovém případě občas narazíte na situace, které vás nebudou bavit, ale musí se vyřešit. Při řešení těchto neobvyklých situací pak můžete narazit na zajímavý způsob řešení, které vaše podnikání posune na další úroveň.

Na vysoké škole získáte nejlevněji přístup ke spoustě znalostí z různých oborů. Stačí toho jen využít a ušetříte do budoucna spoustu peněz za školení, které místo toho můžete využít na podporu vlastního podnikání. Jelikož se pohybuji v oboru internetového marketingu, tak mě až překvapuje, kolik jsou lidé ochotni zaplatit za školení, přednášky a další akce, kde se vykládají víceméně marketingové základy. Ba co víc, spousta lidí, kteří o marketingu píše, školí a přednáší neustále zaměňuje „marketing“ za „propagaci“, což je patrně nejčastější chyba, která vede k následným chybám v podnikání. Pochopení marketingu je základ úspěšného podnikání.

TIP: Chcete se naučit (internetový) marketing? Prostudujte si knihy o marketingu od Philipa Kotlera!

Podnikání je o vytrvalosti, píli a znalostech. Stejně jako studium na vysoké škole. Takže pokud zvládnete dostudovat, tak máte dobré předpoklady, že se vám bude dařit i v podnikání. Nechci tím však tvrdit, že bez dostudované VŠ v podnikání neuspějete. V podnikání totiž nikdy nemáte jistotu a vždy je zapotřebí i trochu toho štěstí 🙂

1 komentář u „Studovat nebo podnikat? Vysoká škola jako nejlepší škola podnikání?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge